ورود ثبت

Login to your account

Username
Password *
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name
Username
Password *
Verify password *
Email *
Verify email *
Captcha *

Naïve Bayes چیست ؟

 در کلاس بندی روش های مختلفی وجود دارد ، روش هایی مانند قانون ساز OneR  یا ZeroR  که بوسیله ی این روش های ساده میتوان نکات کلیدی و ایده ای اولیه نسبت به داده های مورد بررسی بدست آورد تا روش های پیچیده تر و دقیقتر .

یکی از روش های مرسوم مورد استفاده Naïve Bayes یا "بیز ساده" است . این روش بر اساس قضیه ی ریاضیاتی بیز که توسط دانشمندی به همین نام بنا نهاده شده است . این قضیه بدین صورت است که اگر شواهد / نتایج را با E  و فرضیات را با H  نمایش دهیم داریم :

به این مثال توجه کنید :
در سمت راست جدول اطلاعات مربوط به وضعیت هوا موجود است و ویژگی Play   ویژگی کلاس (ClassAttribute)  است ، حال برای انجام محاسبات داریم :

ادامه مطلب: Naïve Bayes چیست ؟

معرفی ده دوره ی آموزشی ابزار های داده کاوی

در زیر ده دوره ی ویدئویی آموزشی برای استفاده از نرم افزار های مختلف جهت انجام کار های مختلف مانند کلاسبندی ، خوشه بندی ، رگرسیون ، تشخیص الگو و غیره معرفی شده اند :

 1. Video lectures on Data Mining : ویدئو هایی از متخصصین این زمینه در مسائل مختلف آن
 2. Youtube on Data Mining : مجموعه ی ویدئو های یوتیوب درباره ی داده کاوی 
 3. Data Mining with Statistica : مجموعه ی ویدئو هایی در رابطه با این نرم افزار
 4. SAS on Youtube : ویدئو های این نرم افزار در یوتیوب
 5. Microsoft Data Mining : استفاده از SQL Server 2008 برای داده کاوی
 6. Weka Video Tutorials  : ویدئو هایی آنلاین برای کاربران مراحل ابتدایی این نرم افزار درباره ی پردازش متن ، شبکه های عصبی و داده کاوی 
 7. Neural Market Trends  : یادگیری پیش بینی با استفاده از شبکه ی عصبی و ساخت ابزار های پردازشی برای نرم افزار اکسل
 8. Vancouver Data : ویدئو هایی بر مبنای نرم افزار RapidMiner 5 که نمر افزار متن باز بسیار قوی ای برای پردازش متن ، وب کاوی و آمار است .
 9. Dataminingtools Videos : مجموعه ویدئو هایی درباره ی Matlab, R, RapidMiner, Wek و غیره .
 10. All Video Tutorials  : ویدئو هایی درباره ی RapidMiner, SSAS  . و Statistica .

ادامه مطلب: معرفی ده دوره ی آموزشی ابزار های داده کاوی

ابزارهای داده کاوی

امروزه محصولات نرم افزاری داده کاوی بسیار زیادی مورد استفاده واقع می شوند که تعداد زیادی از آن ها نیز بسیار مناسب هستند از جمله معروفترین این نرم افزارها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. نرم افزار Enterprise Miner که توسط کمپانی SAS ارائه شده است.
 2. نرم افزار Intelligent Miner که توسط کمپانی IBM ارائه شده است.
 3. نرم افزار CLEMENTINE که توسط شرکت SPSS ارائه شده است. (این نرم افزار پس از ادغام کمپانی SPSS در IBM با نام IBM SPSS Modeler ارائه می شود).
 4. نرم افزار Poly Analyst که توسط کمپانی Megaputer ارائه شده است.
 5. نرم افزار Weka از دانشگاه Waikato نیوزلند که به صورت رایگان است.

علاوه بر نرم افزارهای جامعی که تعدادی از آن ها در بالا ذکر شده است، تعدادی نرم افزار اختصاصی حوزه های مختلف کسب و کار نیز وجود دارد. یک منبع مناسب برای دیدن محصولات موجود سایت (www.kdnuggest.com) می باشد. همچنین UCI Machine Learning Repository یک منبع بسیار مناسب مجموعه داده های (ِData set) داده کاوی می باشد.

برای انجام داده کاوی به چه چیزهایی نیاز است؟

داده کاوی نیازمند شناسایی مسئله، جمع آوری داده در خصوص آن مساله که در ضمن باعث شناخت بیشتر از مسئله هم می شود و مدل های کامپیوتری که بوسیله آن تجزیه و تحلیل های آماری و سایر ابزارهای آنالیز قابل انجام هستند، می باشد.

ابزارهای تصویرسازی که داده ها را به گونه های مختلف و قابل درک نمایش می دهند و همچنین آنالیزهای مقدماتی آماری مثل آنالیز همبستگی نیز می توانند در این میان کمک کننده باشد.

ابزارهای داده کاوی باید جامع و مقیاس پذیر بوده و باید قادر باشند تا بصورت دقیق رابطه ی بین کنش ها و واکنش ها را بیان کند. همچنین آن ها باید دارای این قابلیت باشند که بتوان آن ها را بصورت اتوماتیک اجرا نمود. جامع بودن معرف قابلیتی از ابزار است که به آن این امکان را می دهد تا برای مدل های زیادی قابل استفاده باشد. مقیاس پذیری به این معنی است که اگر آن ابزار برای مجموعه داده های کوچک کار کند، بتوان آن را برای مجموعه داده های بزرگ هم مورد استفاده قرار داد.

هر چند که اتوماتیک بودن می تواند مفید باشد ولی میزان آن نسبی است. برخی کارهای تحلیلی معمولاً اتوماتیک هستند ولی مقدار دهی و آماده سازی های اولیه توسط کاربر نیز در برخی مواقع مورد نیاز است. در حقیقت، قضاوت ها و تصمیم های تحلیلگر برای موفقیت در داده کاوی حیاتی است. همچنین انتخاب داده برای استفاده در تحقیق نیز بسیار مهم است. در بیشتر موارد تبدیل داده نیز مورد نیاز واقع می شود. تعداد زیاد متغیرها می تواند باعث به دست آمدن خروجی های زیاد و غیرقابل درک شود. از طرفی تعداد کم متغیرها می تواند باعث شود، روابط موجود بین داده ها آشکار نشود. همچنین درک درست از مفاهیم آماری برای موفقیت در داده کاوی الزامی است.

تفاوت OLAP و داده کاوی

 

هر دوی داده کاوی و OLAP از راه‌های متداول تکنولوژی تجارت هوشمند هستند . تجارت هوشمند به روش‌های مبتنی بر رایانه ای گویند که به تشخیص و استخراج اطلاعات مفید از داده‌های تجاری میپردازد . داده کاوی بخشی از CS است که با مساله ی تشخیص الگو در خحم عظیم اطلعات درگیر است ، در داده کاوی بسیاری از روش‌ها مانند هوش مصنوعی، آمار و مدریت پایگاه داده استفاده می‌شود در OLAP (online analytical processing) همان‌طور که از اسمش بر می‌آید به مساله ی کوءری گرفتن از چندین پایگاه داده میپردازد .

 

همان‌طور که قبا نیز گفته شد ، داده کاوی را میتوان فرآیند کشف دانش از اطلاعات نیز نامید با توجه به رشد عظیم اطلاعات بخصوص در زمینه‌هایی مانند تجارت ، داده کاوی ابزار بسیار مهمی برای تبدیل این اطلاعات ارزشمند به تجارت هوشمند و کشف الگو از اطلاعات شده است ، کشف الگویی که در دهه های اخیر با چیزی جز رایانه بعید به نظر میرسد .از استفاده های اخیر آن در آنالیز کننده های شبکه‌های اجتماعی ، تشخیص کلاهبرداری و بازاریابی نام برد همان‌طور که قبلاً گفته شده است داده کاوی بیشتر از ۴ فرآیند زیر تشکیل شده است خوشه بندی ، طبقه بندی ، رگرسیون و همبستگی داده کاوی معمولاً برای جواب دادن سؤالاتی چون کدام اجناس هستند که در سال آینده میتوانند فروشگاه من رو به بیشترین حد سود دهی برسونند بکار می‌رود .

 

ادامه مطلب: تفاوت OLAP و داده کاوی

زیر مجموعه ها

شما اینجا هستید: صفحه اصلی موضوعات مطالب داده کاوی